5 Cheap Meals For The Broke College Student

pbandj

  1. The Classic PB&J
      • Everyone knows how to make this classic sandwich – and if you don’t, I highly doubt you can relate to the rest of this blog post. Simply take two slices of bread and put peanut butter on one side, and jelly on the other. If you’re making this sandwich to eat later, what I like to do is put thin layers of peanut butter on each slice of bread, then put the jelly in the middle. That way, the bread won’t be soggy by the time you’re ready to eat your sandwich.
          • Cost: Around $3 per sandwich

    81fzecz3fbl-_sl1500_

  2. Ramen
      • There’s Chicken, Beef, Shrimp, Oriental, Cheddar Cheese, and more. If you have to eat this, make sure you drink lots of water because it is packed with sodium.
          • Cost: No more than 25 cents a pack (does not include price of water)

    basic-quesadilla

  3. The Iron Quesadilla
    • This is one of my favorite go-tos. It’s simple, quick, and delicious. Plus when I add a side of salsa, I feel like I’m not a struggling college student anymore. Find your favorite tortilla brand, and fill it with your favorite cheese (or cheese courtesy of your cafeteria). Next, wrap it in aluminum foil, and place your iron on each side for two minutes, making sure to pick up your iron every minute. Make sure your iron is set to no steam, and on the highest heat.
          • Cost: About 75 cents a quesadilla (if you get your cheese from the cafeteria)

      SONY DSC

  4. Oatmeal and Cereal
      • Both of these breakfast staples can be enjoyed throughout the day, not just in the morning. Make yourself a hot bowl of oatmeal or a cold bowl of cereal to hold you over until your next meal.
          • Cost: About $1 per bowl (Yes, including the water and milk)

    maxresdefault

  5. Mug Mac and Cheese
    • This recipe took me a while to master, and everyone likes their mac and cheese a certain way. Basically, all you have to do is cook the noodles in boiling water in a mug. You can either put the cup in the microwave for five minutes (probably less if your school has better microwaves than mine), or boil some water and let the noodles sit, covered, until they are as tender as you like. Next, drain the water out and add a little milk. Stir in the cheese you used for the quesadillas, add salt, pepper, and chili seasoning, and you’re all set!
      • Cost: Around $2 per mug

I hope you enjoyed this list of quick and cheap meals. If you have any to add feel free to comment them below!

Advertisements